Haber

Suudi Arabistan, İsrailli bakanın Filistinlilere yönelik “etnik temizlik” çağrısını kınadı

Suudi Arabistan, İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in Filistinlilere yönelik “etnik temizlik” davetine tepki gösterdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Smotrich’in “Huwara kasabası yeryüzünden silinmeli” yanlısı sözleri kınandı.

“Bu tür ırkçı ve sorumsuz açıklamaların, işgalci İsrail’in Filistin halkına yönelik şiddet ve radikalizmini yansıttığı” vurgulanarak, uluslararası toplum “bu utanç verici uygulamalara ve şiddete son vererek sivillerin korunması için sorumluluk almaya” davet edildi.

İsrail’de liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından, aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi’nin lideri ve Maliye Bakanı Smotrich, bir panelde yaptığı konuşmada, bölgede etnik temizlik çağrısında bulundu. 26 Şubat’ta Nablus’un güneyindeki Huwwara kasabasında Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik toplu saldırıları.

Sosyal medyada Huvvara’yı “yok olmaya” davet eden bir gönderiyi neden “beğendiği” sorulduğunda Smotrich, “Çünkü bence Huwara kasabası yeryüzünden silinmeli. Bence bunu İsrail devleti yapmalı” . Bunu vatandaş eliyle yapmasın Allah göstermesin.” geri ödemişti.

Huwwara’da yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik toplu intikam saldırıları

İsrail güçlerinin 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Nablus’a çok sayıda noktadan düzenlediği baskın, bölgedeki gerilimi yeniden tırmandırdı.

Nablus’un tarihi Eski Kent bölgesinde bir evin etrafını saran İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale ederek 1 çocuk ve 2 yaşlı 11 Filistinliyi öldürdü, 6’sı ağır olmak üzere 100’den fazla Filistinliyi yaraladı.

Nablus’taki kanlı baskının ardından 26 Şubat’ta Huwara kasabasında düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimci öldürüldü.

Olayın ardından yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun gözetiminde Huwwara’ya baskın düzenledi ve Filistinlilere karşı toplu intikam baskınları düzenledi.

Yerleşimciler kasabada onlarca konut, iş yeri ve aracı ateşe vermiş, bazı Filistinlileri linç ederek yaralamış, bir kişiyi öldürmüştü.

Saldırılar uluslararası kamuoyunun yanı sıra İsrail’in bazı kesimlerinden büyük tepki görürken, bir grup İsrailli avukat, saldırıları destekleyen Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve bazı sağcı milletvekilleri hakkında “savaş suçlarını teşvik ettikleri” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. .

enezajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu