Haber

Nurdağı’ndaki depremde çöken apartmanla ilgili 5 sanık hakkında dava açıldı.

Kahramanmaraş merkezli Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 6 Şubat depreminde çöken ve 52 kişinin hayatını kaybettiği apartmanın 5 sanığı hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığınca, sorumluluk alanı içinde yer alan Nurdağı ilçesi Başpınar Mahallesi Dedekorkut Caddesi üzerinde Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremde çöken CCK Yapı Apartmanı C Blok ile ilgili soruşturma başlatıldı. 52 kişinin hayatını kaybettiği kaza tamamlandı.

Tutuklu sanıklar Ali Ş, Serdar Çelebi K, Vedat A, Veysi T. ve Yunus K. hakkında “birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilen iddianame “Bir kişi bilinçli taksirle” hükmü, İslahiye Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan ve sanıkların kusurlu olduğunu belirten bilirkişi raporunun da yer aldığı iddianamede, herhangi bir zemin etüt raporunun bulunmadığı, mimari, statik, elektrik ve elektrik tesisatı bulunmadığı belirtildi. Dokümanlar kapsamında binaya ait tesisat projeleri.

İddianamede, binanın inşaat müteahhidi Yunus K. ile binada şantiye yöneticileri olan sanıklar Serdar Çelebi K. ve Veysi T’nin Yönetmelik esaslarına yeterince uymadığı belirtildi. Binanın inşa edildiği tarihte geçerli olan Deprem Bölgelerinde İnşa Edilecek Binalar Hakkında Kanun hükmünün geçerli olduğu ve davalıların dönem itibariyle bilimin ve bilimin gerektirdiği teknik şartlara aykırı davrandıkları iddia edilmiştir. Binanın yıkımında aksaklıkların olduğu kaydedildi.

İddianamede, binanın denetiminden sorumlu şirket yetkilisi sanık Vedat A. ile şirkette proje ve uygulama denetçisi olarak görev yapan Ali Ş.’nin ilgili dönemde yürürlükte olan mevzuata uymadığı belirtilerek, aşağıdaki bilgiler:

“Galiba dosyadaki bilirkişi raporundan da görüleceği üzere sanıklar Yunus K., Serdar Çelebi K. ve Veysi T, takviye detayının yetersiz olması ve takviye elemanlarının yeterince sıkılmaması nedeniyle apartmanın yıkılmasına sebep olmuşlardır. Binanın inşaatı sırasında üzengi demirleri ile diğer sanıklar Vedat A. ve Ali Ş. ise “Binanın çökmesine neden olan kusurları yeterince incelemeden binanın yapımına onay verdikleri anlaşıldı.”

İddianamede, sanıkların binanın üretiminden kendilerinin sorumlu olduğunu bilmedikleri yönündeki savunmasının hatadan kurtulma amaçlı olduğu ve dikkate alınmadığı belirtilerek, şüphelilerin Kendilerine yüklenen hatayı, kendi kusurları oranında binanın yıkılmasına ve dolayısıyla ölümlere yol açarak işlediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu