Ekonomi

“BOE faiz oranlarını kriz öncesi yüksek seviyelere çıkarmayacak”

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, faiz oranlarının mali kriz öncesinde görülenden daha yüksek olabileceğini söyledi. altındave Bank of England’ın otuz yıldaki en hızlı artış serisinin sona yaklaştığına dair son ipucunu verdi.

Faiz kararlarının küresel bankacılık sistemini vuran krizden etkilenmeyeceğini de söyleyen Bailey, İngiltere’nin finansal piyasalardaki fırtınayı atlatacağına güvendiğini ifade ederek, faiz oranlarını belirleyenlerin enflasyonla mücadeleye odaklanacağını sözlerine ekledi.

Bailey’nin yorumları, SVB Financial Group’un, BOE’nin İngiltere biriminin kurtarılmasına rağmen kilit borç verme oranını geçen hafta çeyrek puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 4,25’e çıkardıktan sonra yaptığı açıklamalara dayanıyor.

Bailey, Birleşik Krallık bankacılık sisteminin daha fazla şoka karşı “dayanıklı” olduğunu ve yetkililerin başı belada olan kurumlar için gerçek araçlara sahip olduğunu söyledi. Bu, BOE’nin düzenleyicilerinin herhangi bir karışıklığı giderebileceği ve Para Politikası Kurulu’nun enflasyonu çift haneli rakamlardan yüzde 2 hedefine düşürmek için çalışacağı anlamına geliyor.

haber-altindag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu